Kamienie szamotowe do pizzy, czyli pizza na grillu gazowym jak z włoskiego pieca

Na grillu gazowym przyrządzisz pyszne steki, karkówki, warzywa, chrupiącego kurczaka, a nawet zupę - to wie każdy. Nie każdy jednak jest świadom tego, że dzięki bardzo wysokim temperaturom osiąganym przez grille gazowe, dają one możliwość upieczenia doskonałej pizzy. Za sprawą zamykanej pokrywy, grill działa na zasadzie podobnej do klasycznego piekarnika. Sam proces przygotowywania pizzy jest bardzo prosty, a akcesoria Broil King w postaci kamieni szamotowych do pizzy o różnych średnicach oraz łopaty do pizzy sprawią, że pieczenie pizzy stanie się równie przyjemne jak tradycyjne grillowanie. Prócz pizzy, na kamieniach szamotowych upiec można także chleb, bułki do hamburgerów, a nawet ciastka!

Grille gazowe Broil King potrafią błyskawicznie i bezproblemowo osiągnąć temperaturę ponad 300°C wymaganą do upieczenia pizzy. Dodatkowo unikalne właściwości szamotu sprawią, że kamień nagrzeje się bardzo szybko i świetnie odda ciepło, co przełoży się na równomierne upieczenie ciasta, tak jak ma to miejsce w prawdziwym piecu. Pierwszym i najmniejszym kamieniem szamotowym do pizzy z oferty Broil King jest kamień o średnicy 33 cm (98154). Nadaje się on idealnie do grillów gazowych o mniejszej powierzchni grillowej z serii GEM, Porta-Chef, Royal czy Monarch, których głębokość nie pozwala na użycie większych kamieni.

Na grillach gazowych z serii o nieco większej powierzchni doskonale sprawdzi się kamień do grillowania o średnicy 38 cm i grubości 1,9 cm (69814). On również wykonany jest z szamotu, który gwarantuje skuteczne utrzymanie temperatury i równomierne jej rozprowadzenie. Oba kamienie szamotowe skutecznie zapobiegają przywieraniu ciasta. Kamień bez problemu mieści się w grillach z serii Signet bez rożna (320, 340 i 40), a w modelach 390 i 90 konieczne będzie wyjęcie palnika rożna. Pasuje oczywiście także do wszystkich modeli grillów gazowych z wyższych serii posiadających większą powierzchnię do grillowania (Baron, Regal, Imperial, Sovereign).

Niezależnie od rozmiaru kamienia szamotowego, niezbędnym narzędziem do pracy przy pieczeniu pizzy może okazać się stalowa łopata do pizzy (69800), na której w wygodny sposób umieścisz pizzę, wyjmiesz ją z grilla oraz podasz gotową, gdy już się upiecze. Łopata posiada wygodny miękki uchwyt oraz dużą powierzchnię pozwalającą na komfortowe korzystanie, a składana rączka zaoszczędzi cenne miejsce w otoczeniu grilla. Zakończenie łopaty jest ostre i może posłużyć do krojenia gotowej pizzy. Wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Dla prawdziwych miłośników pizzy, Broil King przygotował w swojej ofercie coś specjalnego. Zestaw do pizzy z łopatą (69816) to profesjonalne narzędzie, dzięki któremu przygotujesz rewelacyjną pizzę jak wprost z włoskiego pieca. Kamień szamotowy wystarczy umieścić na rozgrzanym ruszcie, by błyskawicznie nagrzał się do ponad 300°C. Użyj drewnianej łopaty do położenia ciasta z ulubionymi dodatkami na kamieniu i ciesz się wspaniale upieczoną pizzą w zaledwie parę minut. Kamień do pizzy otoczony jest stalowym pierścieniem z wytrzymałymi uchwytami, który ułatwia przenoszenie go. Z tyłu posiada on także podwyższony rant, którego zadaniem jest umożliwienie łatwego zdjęcia pizzy z kamienia przy użyciu łopaty.

Jak więc widzimy grill gazowy to wyjątkowo wielofunkcyjne urządzenie. Jeśli znudziło Cię przygotowywanie tradycyjnych grillowanych mięs i warzyw - czemu by nie spróbować czegoś zupełnie nowego? Pizza upieczona przy pomocy kamienia szamotowego na grillu gazowym zaskoczy Cię zupełnie nowym smakiem, nieporównywalnym do pizz przygotowywanych na inne sposoby. Nawet jeśli nie przepadasz za samą pizzą, nadal warto rozważyć zakup kamienia szamotowego, gdyż może on posłużyć do przygotowania wielu innych przysmaków - chleba prosto z pieca, popłomyków, pity, bułek do hamburgerów czy ciasteczek. Unikalne właściwości szamotu, z którego wykonane są kamienie idealnie nadają się do przyrządzania tego typu przekąsek.