Jak grillować jagnięcinę?

Jagnięcina (baranina z jagnięcia w wieku 6 - 12 miesięcy) jest mięsem delikatnym i chudym, barwy od jasnoróżowej do ciemnoróżowej, o strukturze cienkowłóknistej i minimalnej marmurkowatości. Jagnięcina zawiera duże ilości kwasu linolowego, jest źródłem witamin serii B i minerałów - głównie żelaza. Walory smakowe mięsa uzależnione są od rasy, miejsca hodowli w aspekcie geograficznym i karmy. Najlepszym mięsem jest mięso z udźca. Steki przyrządzamy z combra lub łopatki.


Grillowanie jagnięciny sprowadza się do restrykcji kilku zasad:

  • używamy odpowiedniej marynaty do danego gatunku mięsa (udziec marynujemy w marynacie z przyprawami: tymianek, rozmaryn, czosnek, szałwia, cebula, pieprz, kminek, imbir; mostek marynujemy w marynacie z dodatkiem czosnku, soli, kolendry, kminku, imbiru, słodkiej papryki, kolorowego pieprzu; polędwicę w marynacie z soku z cytryny (limonki), czosnku, pieprzu)
  • mięso przed grillowaniem po wyciągnięciu z lodówki należy odstawić na około 30 minut, aby przybrało temperaturę pokojową
  • oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu tkankę wierzchnią, stosownie do gatunku mięsa
  • gdy jest wilgotne wskutek marynaty lub samo w sobie, należy je osuszyć papierowym ręcznikiem i posmarować oliwą z oliwek (zapobiega przywarciu do rusztu)
  • niedozwolone jest nakłuwanie mięsa w czasie grillowania, gdyż na własne życzenie usuwamy smak soczystości
  • w zależności od rodzaju mięsa jagnięciny i jego grubości, przestrzegamy czasu grillowania i stosujemy odpowiednią technikę grillowania pośrednią i bezpośrednią stosownie do gatunku mięsa
  • po grillowaniu odstawiamy na parę minut (2 - 5) zanim zaserwujemy w celu naturalnego dojścia wewnątrz w lekko podwyższonej temperaturze i rozpływu soków.