Kurczak z rożna o innym smaku

Kurczak marynowany w maślance zyska na delikatności oraz soczystości. A jeśli w trakcie grillowania posmarujemy go zaprawą z soku morelowego i syropu klonowego, to uzyskamy wyjątkowy smak. Ten przepis trzeba wypróbować!

Przepis na kurczaka z rożna

Oczywiście podstawowym składnikiem naszej potrawy jest tuszka kurczaka. Oprócz tego potrzebujemy składników na marynatę i glazurę.

Składniki marynaty

  • maślanka – 0,5 litra
  • czosnek – 5 małych ząbków
  • rozmaryn – kilka listków
  • sól morska gruba
  • pieprz czarny mielony

Składniki zaprawy-glazury

  • syrop klonowy – 3 łyżki
  • sok morelowy gęsty – 200 ml
  • musztarda Dijon – 1 łyżka
  • ocet winny – 1 łyżka

Marynowanie

Ząbki czosnku zmiażdż w prasce, a listki rozmarynu posiekaj. W naczyniu wymieszaj wszystkie składniki marynaty.

Na kurczaku rozprowadź wstępnie marynatę za pomocą pędzelka silikonowego. Następnie kurczaka (można go sformować zwarcie przewiązując nicią kuchenną) włóż do szczelnego woreczka strunowego (lub hermetycznej folii) i polej resztą marynaty z maślanki. Kurczaka w woreczku odstaw do lodówki na 4 godziny.

Przygotuj zaprawę – wszystkie składniki umieść w naczyniu, wymieszaj i zagotuj na bardzo małym ogniu, aby otrzymać w miarę gęstą konsystencję.

Grillowanie kurczaka

Wyciągnij kurczaka z lodówki, marynatę wylej, a mięso odstaw na pół godziny, aby uzyskało temperaturę pokojową.

Ze szpikulca rożna ściągnij jedną kotwę, wetknij w tuszkę od strony karku, nałóż kotwę i dokręć dla zabezpieczenia przed zsuwaniem.

Kurczaka grilluj w technice pośredniej przez 1,5 godziny (lub krócej 1 godzinę i 15 minut) na grillu węglowym lub gazowym w temperaturze około 180 - 200°C pod pokrywą. Na ruszcie pod obracanym kurczakiem ustaw tackę wypełnioną 250 ml wody. Tłuszcz będzie kapał do tacki i wraz z wodą parował, dzięki czemu potrawa będzie bardziej aromatyczna.

Na 30 minut przed końcem grillowania posmaruj kurczaka przygotowaną zaprawą (glazurą). Pod koniec grillowania nakłuj kurczaka. Jeśli wypłynie przeźroczysty sok, to znaczy, że mięso jest upieczone. Jeśli sok będzie mętny, to mięso wymaga dalszego grillowania. Gdy mamy do dyspozycji termometr, to po nakłuciu do kości, temperatura powinna wynosić około 75°C. Wtedy można zakończyć pieczenie.

Po grillowaniu zsuń kurczaka z rożna, postaw w pozycji pionowej na kilka sekund, aby tłuszcz spłynął i odstaw pod folią w pozycji leżącej na 10 minut dla ochłonięcia.

Smacznego!