Jak aromatyzować grillowane potrawy

Jaka jest różnica w aromacie i smaku potraw grillowanych na węglu drzewnym, na grillu gazowym lub elektrycznym? W naszej świadomości mocno utkwił przesąd, że jeśli grillować, to na węglu, bo inaczej nie uzyskamy takiego aromatu. A prawda jest taka, że aromat i smak potraw w ogóle nie zależą od rodzaju źródła ciepła. Innymi słowy – smak nie zależy od tego czy grillujemy na węglu, na gazie czy elektrycznie. To tylko źródło ciepła, a smak potraw tkwi w nich samych i w odpowiednich sposobach aromatyzowania. Jak aromatyzować grillowane potrawy?

 

Aromatyzowanie temperaturą i czasem grillowania

Temperatura i czas grillowania to dwa najważniejsze parametry procesu grillowania w najwyższym stopniu decydujące o smaku potraw, szczególnie mięsnych. Struktura mięsa zawiera tłuszcz w postaci włókien marmurkowatych, jednolitych miejscowych wypełnień tkanką tłuszczową lub tłuszczu przy warstwie zewnętrznej. A tłuszcz to przecież nasz nośnik smaku.

Tłuszcz podczas pieczenia wytapia się wprowadzając soczystość i smak. Im wyższa temperatura, tym tłuszcz wytapia się szybciej, a nadmierne przedłużanie czasu grillowania powoduje stopniową utratę soczystości i smaku. Odpowiednie dobranie czasu grillowania i temperatury do danego rodzaju mięsa jest niezwykle ważne, ale niełatwe. Zakresy temperatur i czasy grillowania są sugerowane dla każdego rodzaju mięsa, ale pomimo tego zawsze musimy opierać się na intuicji i doświadczeniu.

Podczas eksperymentów kulinarnych pomaga pomiar temperatury mięsa podczas pieczenia, który wykonujemy za pomocą specjalnych sond w termometrze do błyskawicznego pomiaru temperatury lub w termometrze z dwoma sondami od Broil King. Przy dwukrotnym lub trzykrotnym pomiarze podczas monitorowania końcowego etapu grillowania i czujności, uzyskamy niepowtarzalny smak na granicy właściwego upieczenia i maksymalnej soczystości.

 

Mechaniczne aromatyzowanie marynatą

Zazwyczaj marynujemy mięso przed grillowaniem przez 8 - 12 godzin poprzez umieszczenie porcji w naczyniu z marynatą albo poprzez smarowanie pędzelkiem silikonowym wierzchnich warstw mięsa. Metody te sprawiają, że marynata wnika w głąb struktury mięsa do 1 - 3 mm, a mięso w środku dalej nie jest zaromatyzowane. Powlekanie mięsa glazurą lub marynatą jest skuteczne smakowo, gdy dokonujemy tego podczas pieczenia (szczególnie w finalnym etapie grillowania).

Aby zamarynować mięso i uzyskać silny aromat i smak, należy w daną porcję kilkakrotnie wstrzyknąć marynatę za pomocą specjalnej strzykawki. Dzięki temu marynata rozpłynie się i wsiąknie w całą strukturę mięsa. Oczywiście podczas grillowania należy utrzymać właściwy czas i temperaturę, aby marynata nie straciła nic ze swojego aromatu.

Wiórka drzewne – pełnia aromatu i wspaniałego smaku

Najbardziej skutecznym sposobem na wykreowanie niepowtarzalnych smaków potraw jest użycie wiórków drzewnych. Wiórki te pochodzą z oryginalnych drzew o różnych aromatach i umożliwiają wędzenie w oparach aromatyzującego dymu.

Gdy grillujemy na węglu dodajemy wiórka lub zręby na żar brykietu, a gdy grillujemy na gazie, to umieszczamy wiórka w dedykowanych pojemnikach do wędzenia na aromatyzerach lub na ruszcie. Można również wydzieloną ilość wiórek zawinąć w folię aluminiową, w kilku miejscach zrobić otwory, a całość umieścić na ruszcie obok potrawy. Jeszcze innym sposobem jest zawinięcie kawałków mięsa wraz z odrębnymi szczapami w paczuszki (najlepiej do tego celu służą wrapy drewniane) i związanie ich nicią kuchenną.

Ważne jest odpowiednie dawkowanie wiórek, aby dym aromatyzował potrawę tylko przez pewien czas (10 - 20 minut). Możemy uzyskać różną gęstość dymu – od słabej po bardzo intensywną – i manipulować  w ten sposób intensywnością aromatu.

Do różnych gatunków mięs przeznaczone są różne wiórki, a profesjonaliści stworzyli co do tego specjalne wytyczne.

Rodzaj

Aromat

Idealny do

Jadłoszyn

 ostry i pikantny 

wołowina, wieprzowina

 Amerykański orzech biały 

ostry

wieprzowina, baranina, wołowina

Whiskey

pikantny

wieprzowina, drób, wołowina

Klon

słodki

wieprzowina, drób

Wiśnia

słodki

wieprzowina, drób

Jabłoń

słodki

 wieprzowina, drób, owoce morza, sery 

Olcha

łagodny

baranina, wieprzowina

Cedr

pikantny

owoce morza, sery

Aromatyzujące deski do wędzenia

Bardzo często praktykowaną metodą aromatyzowania potraw jest umieszczanie ich na deskach wykonanych z naturalnych drzew. Deski te tworzone są z sugerowanych odmian drzew lub z drewna pochodzącego z nasączonych beczek, w których leżakowały wina albo whisky. Deski trzeba moczyć w wodzie przez godzinę przed użyciem. Porcje mięsa kładziemy dopiero wtedy, gdy deska na ruszcie jest rozgrzana i wydziela już dym.

Desek używamy kilkakrotnie aż do całkowitego wypalenia. Podobnie, jak w przypadku wiórków, deski dobiera się do rodzaju mięsa, który zamierzamy grillować. Na przykład na deskę cedrową kładziemy ryby - szczególnie dobrze ten aromat komponuje się z łososiem.

Aromatyzowanie naturalnymi ziołami

Świetnym pomysłem na aromatyzowanie grillowanych potraw są świeże zioła. Obok grillowanej potrawy warto położyć gałązki rozmarynu, tymianku itp., które w wyższej temperaturze wydzielają aromat i w hermetycznym piekarniku intensywnie wnikają w potrawę wzmacniając smak.