Zasady grillowania ryb i owoców morza

Jak grillować ryby oraz owoce morza? Które gatunki wybierać i w jakie akcesoria się zaopatrzyć? Jaką metodą grillować ryby? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku grillowania ryb i owoców morza.

Jakie ryby i owoce morza na grilla?

Najlepiej do grillowania nadają się ryby o zwartym mięsie, ponieważ w czasie grillowania, a szczególnie podczas operacji odwracania,zachowują swój kształt i nie rozpadają się. Do grupy takich ryb należą: łosoś, tuńczyk, miecznik, strzępiel.

Ryby o delikatniejszym mięsie wymagają zastosowania płyty żeliwnej albo zawinięcia w folię aluminiową, aby zapobiec rozpadowi. Do tej grupy ryb zaliczamy: pstrąga, labraksa, tasergala, skalnika prążkowanego.

Do grillowania ryb w całości najlepiej zastosować specjalny kosz usztywniający rybę podczas pieczenia i pozwalający ją swobodnie obrócić. Ryby, które w całości nadają się do grillowania to: karmazyn, skalnik, makrela, pstrąg, tasergal, strzępiel, labraks.

Owoce morza, które najczęściej grillujemy to: krewetki, przegrzebki, homary, ostrygi, omułki, małże wenus.

 

Grillowanie ryb – czysty ruszt to podstawa

Przed grillowaniem ryb należy dokładnie wyczyścić ruszt albo go wypalić. Zapobiegnie to znacznie przywieraniu oraz ułatwi przewracanie ryb.

Smarowanie olejem

Rybę z obu stron smarujemy olejem, ale nie natłuszczamy rusztu.

Grillowanie ryb – jaka temperatura?

Utarło się, że ryby grillujemy w wysokiej temperaturze metodą bezpośrednią. Ale niektóre ryby wymagają grillowania pośredniego, a następnie zastosowania metody bezpośredniej. Dzięki temu mięso będzie soczyste, a skórka zostanie przypieczona. Ma to wpływ nie tylko na smak ryby, ale również na łatwość grillowania. Jeśli na spodzie powstanie przypieczona cienka skórka to ryba odchodzi od rusztu.

Czas grillowania ryb

Podstawowa zasada dotycząca czasu grillowania grzmi następująco: na każdy centymetr grubości ryby przypada od 3 do 4 minut grillowania. Ale nie jest to twardą regułą. Wpływ mają czynniki pośrednie, takie jak ciśnienie atmosferyczne, wiatr, temperatura powietrza.
Rybę grillujemy dłużej z tej strony, którą została najpierw położona na ruszt. Rybę odwracamy tylko raz podczas pieczenia.
Niewskazanie jest zbyt długie pieczenie, ryba powinna być zdjęta z rusztu zanim zacznie rozpadać się na płatki.
Temperatura mięsa ryby powinna wynosić  52 - 54°C, ale nie jest łatwo ją zmierzyć, dlatego stopień wypieczenia poznaje się po barwie mięsa – mięso nie może być przeźroczyste ani szkliste.

Grillowanie fileta

Fileta najpierw kładziemy na ruszt skórką do góry. Po odwróceniu i dopieczeniu skórka pozostaje na ruszcie, a mięso z łatwością oddzielamy od skórki.

Grillowanie owoców morza

Owoce morza grillujemy według takich samych zasad jak ryby. W zależności od rodzaju wybieramy metodę pośrednią lub bezpośrednią. Owoce morza grillujemy krótko.