Czyszczenie grilla temperaturą

Zazwyczaj myślimy, że wystarczy wyczyścić zimne ruszty szczotką z metalowym włosiem, ewentualnie po aromatyzerach w grillu gazowym. Dodatkowo usunąć popiół z grilla węglowego i do tego sprowadza się czyszczenie przed kolejnym grillowaniem. Nic bardziej mylnego. Czyszcząc grilla w ten sposób tak naprawdę w ogóle go nie wyczyściliśmy. Niezbędne jest bowiem czyszczenie grilla temperaturą.

Stan zabrudzenia grilla

Najgorszym stanem zabrudzenia grilla jest ścięty, zaschnięty tłuszcz i nadwęglone okruchy, cząstki grillowanych potraw nagromadzone w zakamarkach i przyczepione z tłuszczem do powierzchni. W momencie ochłodzenia tłuszcz tężeje, a wraz z nim cała reszta zanieczyszczeń, które tworzą zwartą konsystencję nie do usunięcia po wychłodzeniu grilla. Nie pomoże tutaj tradycyjne czyszczenie szczotką i zmywanie. Zawsze ruszt i powierzchnie ścianek misy paleniskowej i piekarnika są po takim, nawet żmudnym czyszczeniu, niedoczyszczone.

Znaczenie temperatury

Gdy grill jest w trakcie pracy, a więc temperatury sięgają 150 - 300°C, tłuszcz na ruszcie ciągle jest w postaci ciekłej i spływa do systemu ociekowego. Po zakończeniu grillowania spływa on w dalszym ciągu, gdy jest utrzymywana wysoka temperatura, aż do momentu całkowitego wykapania. Stąd zawsze po zakończeniu grillowania należy przeczekać kilka minut na wykapanie tłuszczu do misy ociekowej. Jednakże na rusztach, w zakamarkach aromatyzerów, misy, na piekarniku w postaci oparów pozostanie cienka warstwa tłuszczu wraz z resztkami cząstek potraw wytrąconymi podczas grillowania.

Wypalanie tłuszczu i cząstek potraw

Aby całkowicie usunąć tłuszcz trzeba podwyższyć temperaturę na maksymalny poziom i doprowadzić do wypalenia pozostałości tłuszczu wraz z resztkami potraw po grillowaniu. W takiej temperaturze grill powinien pracować do momentu, aż przestanie się z niego dymić, co jest sygnałem, że tłuszcz z resztkami został wypalony. Nie ma lepszego sposobu na wyczyszczenie rusztu, aromatyzerów i misy niż wypalenie wszystkiego w wysokiej temperaturze. Stąd nie bez przyczyny słuszne jest stwierdzenie, że grilla czyścimy nie szczotką czy nawilżoną gąbką, tylko temperaturą.

Czyszczenie po schłodzeniu

Po wypaleniu resztek potraw, czyszczenie szczotką z włosiem metalowym jest zabiegiem w zasadzie kosmetycznym. Przetarcie rusztów parę razy włosiem lub drewnianym skrobakiem (przeznaczoną do misy i piekarnika) uwalnia zwęglone szczątki i odsłania czystą powierzchnię. Po każdym grillowaniu grill musi zostać wyczyszczony. Nie robimy tego dopiero przed kolejnym grillowaniem, ale po każdym użyciu sprzętu.

Mycie wodą z dodatkami niekwaśnymi

Po wypaleniu i przeczyszczeniu grilla można pokusić się o przemycie wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni grilla wodą z mydłem lub wodą z rozcieńczonym płynem do naczyń z niekwaśnym odczynem. Używamy do tego gąbki lub delikatnej szmatki. Niektóre firmy jak na przykład Broil King oferują specjalne płyny do czyszczenia rusztu lub elementów wykonanych ze stali szlachetnej.