Klasyfikacja grilli

Producenci grilli starają się przedstawiać ofertę produktów w sposób przejrzysty i usystematyzowany. Klient wtedy łatwo rozróżnia model produktu, szybko porównuje jego cechy i parametry techniczne. Łatwość dostrzegania różnic przekłada się jednocześnie na łatwość podjęcia słusznej decyzji zakupu.

W dobrej klasyfikacji grilli przodują takie marki jak Broil King czy Outdoorchef. Producenci znakomicie usystematyzowali modele w serie grilli gazowych, grilli węglowych i grilli elektrycznych. Mniej więcej raz na pięć lat każda seria wzbogaca się o nowy model, ale produkt zawsze ściśle dopasowany jest do standardu i norm technicznych obowiązujących dla danej serii. Pod pojęciem standardu i norm kryje się rozpoznawalny design dla danej określonej serii, cechy technologiczne i techniczne serii, system rozwiązania użytkowania akcesorium w tej serii.

Kryteria klasyfikacji grilli

W grillach podstawowym kryterium podziału jest rodzaj stosowanego paliwa (lub źródło energii cieplnej), stąd mamy grille węglowe, gazowe i elektryczne, a paliwem dla poszczególnej kategorii jest brykiet węglowy (rzadko węgiel szatkowany), gaz w postaci ciekłej mieszanki (propan-butan, propan lub na specjalne zamówienie gaz ziemny naturalny), energia elektryczna.

Jednym z kryteriów klasyfikacji jest też miejsce użytkowania. Stąd wyróżnia się:

  • grille turystyczne z przeznaczeniem do użycia na plażach, w parkach, na biwaku, pikniku, w górach itd.
  • kuchnie mobilne do użytku stacjonarnego na tarasach, patio, ogrodach,
  • grille campingowe przeznaczone do objazdowej podróży,
  • grille balkonowe z przeznaczeniem do budownictwa wielorodzinnego.
  • grille do zabudowy do stworzenia własnej pełnoprawnej kuchni ogrodowej

Spotyka się też podział ze względu na sposób używania – grille do użytku prywatnego lub grille komercyjne. Ten podział jest dosyć umowny i wymuszony, gdyż niejednokrotnie grill gazowy do celów prywatnych może śmiało służyć do celów komercyjnych. Grill komercyjny bardziej kojarzy się z jego wysoką żywotnością, mocą i pełnym wszechstronnym wyposażeniem.

Design grilla jest tym czynnikiem, który kojarzony jest z jego całkowicie odmiennym wyglądem. Gdy szukamy grilla, szczególnie grilla gazowego, widzimy bardzo dużo modeli grilli różnych marek, ale o bardzo podobnym wyglądzie. Marki z bogatymi ofertami grillów, takie jak Broil King umożliwiają zakup zarówno niewielkich grillów kompaktowych jak seria GEM czy Porta-Chef, grille o nieco większych gabarytach mogących pomieścić więcej akcesoriów jak serie Monarch czy Baron oraz pełnoprawne kuchnie polowe o niezwykle dużych powierzchniach grillowych - seria Regal i Imperial.

Klasyfikacja grilli według parametrów technicznych

Kryteriami klasyfikacji mogą być także parametry techniczne grilli lub rozwiązania technologiczne jak na przykład:

  • ilość stref ciepła – zazwyczaj kojarzona niesłusznie z ilością palników (niesłusznie, bo rozróżnia się w grillu palnik do kuchenki bocznej i palnik do rożna);
  • ilość palników – na kokpicie sterującym każdy regulator gazu odpowiada ilości palników, stąd rozróżnia się grille dwupalnikowe, trójpalnikowe itd.;
  • mobilność grilla – kocioł wraz z piekarnikiem lokowany może być na standzie nieruchomym lub na ramie jezdnej z kółkami i rolkami do łatwego przemieszczania z miejsca na miejsce;
  • rodzaj palnika – jednotubowe o niejednolitym rozkładzie temperatur w danej strefie ciepła, dwutubowe (Dual-Tube) o równomiernym rozkładzie temperatur na powierzchni grzewczej;
  • rodzaj maskownicy na butlę – wszystkie grille gazowe Broil King bez problemu pomieszczą nawet 11 kg butle gazowe, a także mniejsze butle 8 kg typu Nano z zaworem click-on. Niektóre modele wyposażone jedynie w przednie maskownice zmuszają do umieszczania butli od tyłu, jednak zdecydowana większość grilli gazowych ma otwierane drzwiczki i dużo wolnego miejsca w środku.
  • kuchenka boczna – występują grille z kuchenką w bocznej półce lub grille, które jej nie posiadają.

Systematyzowanie modeli według serii

Zwykle producenci systematyzują modele według wprowadzonych serii o nazwie przynależnej tylko do danej serii. Klient kojarzy wtedy model z nazwą serii i posiada pierwsze skojarzenia cech, które charakteryzują daną serię. Ułatwia to rozpoznawanie modelu.

Marka Broil King wprowadziła serie modeli takie jak: Royal, Monarch, Baron, Regal, Imperial – nazwy których znaczenie utożsamiane jest z dominacją, wytworem, władczością.

W marce Outdoorchef w grillach węglowych wyróżnia się serie Chelsea i Kensington, w grillach gazowych między innymi Australia, Dualchef, Compactchef, Minichef czy Arosa, a w grillach elektrycznych Chelsea i Minichef.