Nie wyrzucajmy popiołu!

Jeżeli grillujemy na naturalnym drewnie lub jesteśmy fanami ogniska warto wiedzieć, że powstały popiół możemy wykorzystać. Nie trzeba, a nawet nie należy go wyrzucać!
Świetnie sprawdzi się on jako nawóz do kwiatów, które lubią zasadowy odczyn gleby oraz do drzewek owocowych czy krzaczków pomidorów. Popiół bogaty jest w potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Popiół nie zawiera natomiast azotu który uwalniany jest do atmosfery w procesie spalania drewna. Popiołu nie należy stosować przy roślinach które lubią kwaśny odczyn gleby, takich jak borówka wysoka, jagody, różanecznik czy rośliny iglaste.

Ze względu na wysokie pH popiół drzewny może być wykorzystywany do odkwaszania gleb, podobnie jak wapno. Ten „odpad” świetnie sprawdzi się także w kompostowniku, gdyż wzbogaci skład kompostu i zapewni większe plony. Jeżeli naszym ogrodowym utrapieniem są ślimaki popiół jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nimi. Wystarczy go rozsypać wokół roślin które szczególnie upodobały sobie te szkodniki i mamy gwarancję, że nasze rośliny są bezpieczne. Ślimaki bardzo nie lubią poruszać się po popiele.
Również trawnik może zyskać na wyglądzie dzięki popiołowi, ponieważ hamuje on porost mchu i sprawia, że trawa jest intensywnie zielona.

Jak widać popiół ma szereg zalet i warto wykorzystać go w swoim ogrodzie. Oprócz przyjemności z jedzenia, jego zastosowanie ucieszy także oko. Bo nie ma nic lepszego niż grillowanie w otoczeniu pięknej przyrody!