Ruszty pod kątem - innowacja od Broil King

Grille gazowe Broil King od lat cieszą niesłabnącą popularnością.Klienci doceniają Kanadyjski markę ,  za jego wyjątkowy wygląd, solidność i trwałość wykonania, oraz nieustające dążenie do lepszej  funkcjonalności podczas grillowania.

Większość modeli marki Broil King posiada dwustronne ruszty żeliwne, które cechują się masywnością oraz umożliwiają grillowanie zarówno w pozycji rynienkowej, jak i stożkowej. Pozycja stożkowa doskonale sprawdza się do pieczenia i uzyskiwania doskonałej karmelizacji, podczas gdy pozycja rynienkowa to świetna opcja do grillowania karkówek oraz potraw zawierających tłuszcze.

Niedawno seria Crown oraz Baron wprowadziła innowacyjne rozwiązanie, pozwalające regulować kąt nachylenia rusztu na powierzchni grillowej. W jaki sposób to wpływa na efekty podczas grillowania?

  • na stronie rynienkowej : grawitacja pomaga w efektywniejszym odprowadzeniu tłuszczu,który spływa po wewnętrznej stronie piekarnika do specjalnej tacki.
  • ograniczamy powstawanie nagromadzonego tłuszczu, który może prowadzić do przypalenia potraw

 

 

Ruszty żeliwne - ustaw w czterech pozycjach nad palnikiem

 

Każda kratkę rusztu można ustawić w różnych pozycjach:

 

  1. Pozycja rynienkowa

  2. Pozycja stożkowa

  3. Pozcyja rynienkowa pod kątem

  4. Pozycja stożkowa pod kątem

 

 

Akcesoria modułowe

 

To rozwiązanie można z powodzeniem zastosować nie tylko w przypadku rusztów, ale także w specjalnie dedykowanych akcesoriach modułowych. Ruszty można wyjąć i wstawić wybrane akcesoria w ich miejsce.

  • Płyta żeliwna - ustawienie rusztów pod kątem pozwala  odprowadzić nadmiar nagromadzonego tłuszczu, w specjalnym ujściu pod kątem.
  • Żeliwny wok - gotowanie, grillowanie, duszenie teraz możesz ustawić wok również pod kątem

 

Ruszty są sercem grilla

Nie trzeba być ekspertem od grilla, aby wiedzieć, że ruszt to najważniejszy element grilla, który ma duży wpływ na smak i wygląd grillowanych potraw. Nasze doświadczenie sugeruje wybór grilla z rusztami wykonanymi z odlewu żeliwa lub stali, ponieważ takie ruszty zapewniają równomierny rozkład ciepła. Równie dobrym wyborem są ruszty z prętów stali, które nie są tak masywne i krócej utrzymują ciepło, ale ze względu na gładką powierzchnię są łatwe w utrzymaniu czystości.